Vortex Dijital Logo
vortexdijital_cover.jpg

Mobil Platformlarda Native (Yerel) Uygulama Mı Mobil Web Uygulaması Mı

28.5.2017

Blog YazılımNative uygulama mı? Web uygulaması mı? Bu sorunun kesin ve net bir cevabı yok. Geliştirmeyi planladığımız uygulamanın tipine ve ihtiyaçlarımıza göre, sorunun cevabı da değişecektir.

Geliştireceğimiz uygulama bir veri uygulaması ise, kullanıcıya veri sunmak dışında sınırlı seviyede kullanıcı etkileşimi gerektiriyorsa, donanıma erişme ihtiyacı yoksa ya da HTML5'in erişebileceği donanımlar işimizi görmeye yetiyorsa, bu durumda mobil web uygulaması geliştirmek işimizi görecektir. Hatta iyi bir tercih olacaktır. Çünkü; HTML5 kullanarak tek bir uygulama geliştireceğiz ve bunu birçok işletim sistemi üzerinde çalıştırabileceğiz.

Yoğun işlemci gücü gerektiren işlemler yapmamız gerekiyorsa ya da platforma özgü kaynaklar kullanmamız gereken bir durum söz konusu ise native (yerel) uygulama geliştirmek daha cazip hale gelebilir. Bu tarz bir durumda mobil web uygulaması geliştirmemiz zaten mümkün olmayacaktır. HTML uygulamaları ile platforma özel bazı kaynaklara erişilemiyor. Erişebildiğimiz özellikleri de aynı performansta kullanamayabiliyoruz.

Yazının ikinci bölümünü okumak için bu linki kullanabilirsiniz.