Vortex Dijital Logo
vortexdijital_cover.jpg

Nedir bu Front-End Back-End Dedikleri

19.2.2017

Blog YazılımFront-End, kısa bir ifadeyle işin arayüz, yani; görsel taraftaki geliştirme kısmıdır.

Back-End dediğimiz; genellikle sunucuda, kullanıcı ya da ziyaretçinin görmediği ve erişemediği arka tarafta çalışan kodlardır. Yapılacak işe ait veriye erişmek, karmaşık hesaplamaların yapılması gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır.

Back-End’i uygulama içerisinde bağımsız bir modül olarak düşünebiliriz. Fakat, bu modül tek başına bir uygulama ortaya çıkartmak için yeterli değildir. Back-End'in yanında bir de kullanıcının uyulamamız ile iletişim kuracağı bir arayüze ihtiyaç var. Günümüzde, artan ihtiyaçlarla birlikte bu arayüz, standart sabit bir tasarım olmaktan çıktı ve çeşitli noktalarda iş mantığı çalıştırması gereken durumlar da ihtiyaç haline geldi. Yani arayüzde sadece tasarım değil programlamaya da ihtiyaç var. Ön taraf, yani kullanıcının gördüğü etkileşimde bulunduğu taraf front-end olarak adlandırılıyor.


Web uygulamaları için düşünecek olursak, ziyaretçinin görüp kullandığı web sayfaları, işin front-end kısmıdır. Bu kısımda JavascriptHTMLCSS kullanılır. Sitemizdeki sayfalara çağrı geldiğinde, sayfanın sunucuda oluşturulması sırasında, veriye erişen, veriyi hazırlayıp sayfayı oluşturan kodların bulunduğu kısım da back-end olarak adlandırılır.